Android market para kazandırıyor mu ?

Android son zamanların en ateşli konusu. Uygulama geliştiriciler Android platformunda çığ gibi artan sayıda uygulama geliştiriyorlar. Son kullanıcı açısından işler iyi çünkü aradıkları her türlü uygulamayı hemen hemen bulabiliyorlar. Hal böyle olunca değişik model telefonların üzerinde artık android platformu geliyor. Bir platform üzerindeki uygulama sayısı o platformun değerini gösteren en büyük göstergedir. Windows işletim sisteminin başarısı da bundan değil mi ? Steve Balmer ‘ı developers developers developers diye bağırttıran sebep de bu değil mi ?

Herşey iyi güzel de Android market para kazandırıyor mu ? Sorunun cevabı elbette uygulamasına göre değişir ama benim gözlemlediğim bir kaç noktayı sizlerle paylaşmak isterim.

1 – Öncelikle Android markete girmek çok kolay (Java biliyorsanız) ve ücretsiz. Android SDK,  Eclipse/IntelliJ indirerek ve ilgili belgeleri okumaya başlayarak işe hemen başlayabilirsiniz. Android markete giriş ücreti 25 USD (https://market.android.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=113468). Uygulama satmak için ücretsiz Google checkout account hesabınızın olması gerekiyor -ki bu da ücretsiz olarak veriliyor zaten. Kısacası uygulamanız 5 dakikada market içerisindeki yerini alabilir. Buraya kadar iyi, burokrasi çok az.

2 – Uygulama geliştirmek için para verip Android telefon almak zorunda değilsiniz. Emülatörler çok başarılı. Yanlız Honeycomb sürümünün emülatörü ile ilgili sıkıntılar oluşabiliyor.

3 – Uygulamayı geri verme hakkı yüzünden uygulama geliştiriciler zor anlar yaşayabiliyor. Tam uygulamayı sattım diyorsun ki kullanıcı uygulamayı geri iade etmek istediğini söylüyor. Özellikle oyun uygulamasını alan bazı kullanıcılar bu oyunun tam sürümünü oynayıp etresi gün oyunu iade edebiliyorlar.

4 – Bedava uygulamalar elbette ücretli sürümlerine göre daha fazla rağmet görüyor bu yüzden paralı uygulamalar çok fazla ön planda gözükmüyor. Uygulamalar bedava olunca para kazanma yolu uygulama içerisine reklam gömmekten geçiyor. Büyük oranda Android pazarında para, reklam üzerinden kazanılabilir. Rakabet çok ateşli, kıran kırana bir pazar oluşmuş durumda. Şimdiden Android market Apple app store pazarının hacmini yakalamış (belki de geçmiş) durumda.

Bir uygulama geliştiricinin tek başına uygulama yazıp büyük kitlelere ulaşması zor gözüküyor (imkansız demedim). Rakipler çok güçlü özellikle kurumsal rakiplerin pazarlama ve reklam bütçelerini düşünürseniz bu işinde diğer işlerden farklı olmadığını anlarsınız.

7 Comments
 • Hüseyin Akdoğan
  Posted at 18:05, 10/05/2011

  Android Market cidden baş döndürücü bir hızla büyüyor. Ancak Türkiye özelinde yine/yeniden geç kalındığını, yeni ve büyük bir dünyanın, doğal olarak aynı zamanda pazarın ıskalandığını düşünüyorum. Sitemim, yazınıza konu (bilmem doğru tabir midir) küçük ölçekli geliştiricilere değil, büyük geliştirici ve markalara. TV, Gazete ve Haberportalları, yine Bankalar ve Ulaşım Sektöründe yer alan firmalar, mobil dünyayı iPhone ve Apple Store’dan ibaret sanıyor. Sanmayan bir kaç istisna da Apple Store’u yine de önceliyor. Örnek vermem gerekirse, dalında en iyisi diyebileceğim NTVMSNBC’nin Handmark imzalı uygulaması, Apple Store’da güncellendi ve “canlı yayın” da dahil bir çok yenilik eklendi. Ancak Android Marketteki uygulama hala eski uygulama. Bu örnek kanımca, Android Market ve Android dünyasına bakışları hakkında bir fikir veriyor. Bakalım, bu durum daha ne kadar böyle devam edecek…

 • Posted at 01:54, 11/05/2011

  Duzeltelim.

  “1 – Öncelikle Android markete girmek çok kolay (Java biliyorsanız) ve ücretsiz. Android SDK, Eclipse/IntelliJ indirerek ve ilgili belgeleri okumaya başlayarak işe hemen başlayabilirsiniz. Android markete giriş ücreti 25 USD”

  demissiniz. once ucretsiz sonra 25 USD oluyor (:

  “Kısacası uygulamanız 5 dakikada market içerisindeki yerini alabilir. Buraya kadar iyi, burokrasi çok az.”

  ne yazik ki odemeler 5 dakikada alinmiyor. checkout’un provisionu birkac saati cok rahat bulabiliyor.

  Bu yazida reklamlara tiklanma orani gibi bir seyler arastirilip yazilmasini beklerdim dogrusu.

 • Posted at 20:49, 13/05/2011

  :), makalede ve yorumlarda garipsediğim baya şey oldu, hangisinden başlayım bilemedim. Gelişine yazayım;

  Başlığı görünce geliştiriciler arasında muhabbeti yapılabilecek böyle güzel bir konunun yerel versiyonunu gördüğüme sevinmiştim ama yazıyı okuyunca içerik çok yavan geldi. Konudan çok uzak insanlara yönelik yüzeysel bir yazı gibi daha çok.. Kızmazsınız umarım bu yorumuma.

  “Uygulama satmak için ücretsiz Google checkout account hesabınızın olması gerekiyor -ki bu da ücretsiz olarak veriliyor zaten.” kısmı, yazının yabancı bir yazıdan çevrildiği imajını veriyor. Türkiyeden uygulama satamıyorsunuz. Yurt dışında bir arkadaşınızın hesabını göstererek yapabiliyorsunuz sanırım, ayrıca sırf bu ülke olayından dolayı bazı aracı kurumlar da ortaya çıkmıştı bir ara. Markette ücretli uygulama satamayan ülkedeki kullanıcılar için aracılık yaparak yüzde alıyorlardı uygulamalardan.

  Uygulamayı iade etme konusunda ise iade işleminin 15dk içerisinde yapılması gerekiyor. Eskiden daha uzundu, yazıda dendiği gibi durumlar söz konusu olabiliyordu ama bu süre düzenlemesi yapılalı çok uzun zaman oldu.

  @ahmet market önce ücretsiz sonra ücretli oluyor demişsin, neyi kastettin anlamadım. Amazon’un marketi geliştiricilere ilk yıl ücretsiz üyelik veriyor, sonra ücretli oluyor onunla mı karıştırdın? Markete uygulama koymak için direk 25$ ödemen gerekiyor çünkü.

 • selim
  Posted at 14:41, 14/05/2011

  @emre Ahmet yazıdan alıntı yapmış dikkat edersen yani kendi yorumu değil. Önce ücretsiz deniyor sonra 25$ deniyor yazıda.

 • Posted at 22:52, 14/05/2011

  pardon
  tşk

 • Murat Altıntaş
  Posted at 10:32, 19/11/2014

  Ne app store nede google play deki instagram uygulamasinda reklam görülmüyor bu uygulamalar nasıl para kazanıyor

 • Ali En
  Posted at 07:30, 05/09/2017

  Bunu yazdığınız yıllarda kazançlı olabilir. Şu anda sadece emek kaybı, eğer amacınız kazanç ise. Nedenleri: 3. Madde tam bir saçmalık, Google o hakkı kaldırmalı. 4. Madde; reklam gelirleri ise her yıl yarıya düşüyor, çünkü kullanıcılar arasında reklam önleyen yazılımlar yaygınlaşıyor. 2014 reklam geliri, ’13’ün yarısı kadardı. Bu yüzden hobi olmak dışında bu işe girmeyin derim. Zaten kazanacağınız 3 kuruşu da her yıl aboneliğinizi yinelemek için Google despotuna vermelisiniz: 25 $

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website