Lisanslı kurumsal yazılımların açık kaynak alternatifleri

open-source-software

Daha önce kurumsal uygulama yazısını yazarken  aklıma gelen bir soru vardı. Hatta bu soruyu yazıya da eklemiş fakat cevap üzerinde herhangi bir yorumda bulunmamıştım.Şimdi o soru üzerinde biraz düşünelim.

Küçük ve orta seviyeli bir yazılım şirketinin ihtiyaç duyacağı tüm yazılımlar açık kaynak ile karşılanabilir mi ?

Günümüz yazılım geliştirme ekosistemi düşünüldüğünde bu soruya evet demek kaçınılmaz.Yazılım geliştirme şirketleri düşünüldüğünde lisanslı yazılımlara rahatlıkla açık kaynaklı alternatifler bulabilirsiniz.Bir kaçına bakalım.

Birde her şirketin ihtiyaç duyacağı yazılımlar vardır.Örneğin muhasebe yazılımı, erp yazılımı, mail programları, intranet portal , döküman paylaşım, müşteri ilişkileri yazılımı , insan kaynakları yazılımı gibi. Bu gibi bazı yazılımlar sıklıkla değiştirilen ve geliştirien şirketin doğrudan iş yapma şeklini belirleyecek yazılımların açık kaynaklı kullanılması  ne kadar doğru ya da kullanmak ne gibi zorluklar doğrurur ? Bu durumdaki en önemli sorun entegrasyondur.Şirket için tüm yazılımların birbiri ile kolayca entegre olabilmesi için ortak teknolojilerden yapılıyor olması ya da birbirine kolayca entegre olacak şeklide tasarlanmış olması gerekir.Diğer bir konu performans seçilen projenin performans açısından işinize yarayacak seviyede olması gerekir.Kullanılacak açıık kaynak yazılımlar hata oluştuğu durumlarda teknik desteğinin sağlanması da önemlidir.

Açık kaynak CRM

Açık kaynak HR yazılımları

Açık kaynak ERP

Ofis yazılımları 

Muhasebe yazılımları

En geniş anlamda lisanslı yazılımların alternatiflerini bulabileceğiniz Ben Balter tarafından yapılmış buradaki çalışmaya göz atmalısınız.Bir çok yazılımın alternatifini bulabilmeniz için size fikir verecektir.

open-source-alternatives-screenshot1

Daha öncede benim bir dönem bunun için tutmaya başladığım bir mikro-blog vardı bunada göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Kaynaklar ;

1 Comment

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website